Krymská ulice - život a umění
Krymská ulice je křížencem pařížského Montmartru a berlínského Kreuzbergu. Je místem, kam se stahují umělci a kavárenští intelektuálové. To vše se směsí industriální, modernistické a art deco architektury, tvoří jedno z nejzajímavějších pražských čtvrtí.
Nejsou to ale jen bary, kavárny a hospůdky, které dělají z Krymské živý prostor. V ulici fungují také umělecká studia, galerie i knihkupectví. V podzemních sálech se pravidelně konají poetické večery či koncerty. Krymská se tak stala útočištěm hlavně pro lidi, kteří se chtějí podílet na zlepšování a oživování veřejného prostoru a vytvořit zde kreativní atmosféru.
Kromě zmíněné nabídky zde během posledních let vznikly také cvičebny jógy, artové kino, zájmové spolky či vydavatelství dětských knížek. Ať už hledáte kavárnu, veganskou restauraci nebo vintage shop, jste na správném místě.
Ulice Krymská je také domovem pro významný event Korso krymská, který vždy koncem května vdechne malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve večerních hodinách také afterparty v místních podnicích.
Příroda, parky
Lokalita nabízí procházky těmi nejkrásnějšími pražskými parky jako jsou Heroldovy sady či park Grébovka.
Grébovka inspirována italskou renesancí disponuje historickou fontánou, vodní kaskádou, jezírkem, pavilony, sochami a okouzlující umělou jeskyní.
Park nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Altán Grébovka uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Okolí projektu "Tržíček"
Ve spolupráci s Městskou částí Praha 10, architektonických ateliérem p. arch. Jirkala a na základě několikaleté spolupráce s místní komunitou připravujeme revitalizaci veřejného prostranství mezi ulicemi Krymská a Kodaňská, pro který se vžil název „Tržíček“.
Klíčovým principem návrhu je prostupnost a přístupnost místa, což je hlavním předpokladem pro to, aby byl veřejný prostor přirozeně využíván. Měl by být vhodný pro odpočinkové zastavení, ale zároveň respektovat nejkratší pěší trasy k okolním cílům. Snahou je také zmírnit stávající výškové rozdíly a bariéry, zejména s ohledem na osoby se sníženou schopností pohybu. Významným hlediskem je bezpečnost a přehlednost místních komunikací pro pěší a zklidnění automobilové dopravy po obvodu náměstí.
Navržená plocha bude členěná tak, aby byla vhodná pro pořádání pestré škály aktivit, farmářských trhů, komunitních oslav a událostí, nebo pobytu a her dětí. A to včetně využití gastronomických služeb místních kaváren a restaurací okolo náměstí.
Kapacitu parkovacích stání dnešního „Tržíčku“ plánujeme plně nahradit parkovacími místy v podzemní garáži přilehlého objektu, který připravujeme. Vjezd do garáží bude součástí nové zástavby.
Na našich vizualizacích níže zobrazujeme záměr budoucího náměstí.